Gdy kosmetyki uczulają
Kategoria: Test kosmetyków
6Zdecydowana większość z nas używa codziennie od kilku do nawet kilkunastu kosmetyków, każdy z nich charakteryzuje się zaś tym, że posiada nieco inne składniki. Trudno zatem nie zadać sobie pytania o to, czy nasza skóra nie jest narażona na kontakt ze zbyt dużą ilością chemii?
Na szczęście, wcale nie musi tak być, jeśli bowiem dobierzemy kosmetyki w odpowiedni sposób, możemy mieć pewność, że ochronią nas one nie tylko przed wysuszeniem, oparzeniami słonecznymi oraz mrozem, ale również przed alergenami. Musimy pamiętać o tym, że po zastosowaniu nowego kremu skóra może reagować na wiele sposobów. Jeśli więc pojawia się swędzenie, pieczenie oraz zaczerwienienie, najprawdopodobniej oznacza to, że mamy do czynienia ze skórą wrażliwą na ten kosmetyk. Oczywiście, początkowe podrażnienie może po pewnym czasie zniknąć, należy jednak liczyć się z tym, że będzie nawracać. Skórę wrażliwą można rozpoznać i po tym, że reaguje ona dość gwałtownie nie tylko wtedy, gdy decydujemy się na zmianę kosmetyku. Reakcje niezgodne z naszymi oczekiwaniami pojawiają się także po zmianie diety oraz klimatu. Istnieją pewne składniki, które wywołują uczulenia częściej niż inne. Ich lista jest dość długa, mamy przy tym do czynienia nie tylko z kwasami owocowymi, ale również z retinolem oraz z kawasem alfaliponowym.
Problem wrażliwej skóry ma zresztą charakter postępujący i dziś skarży się na niego coraz większa grupa kobiet. Uczulenie objawia się często czerwonymi, łuszczącymi się plamami na skórze, częsta jest jednak również występująca na ciele wysypka. W kosmetykach najczęściej uczulają zawarte w nich substancji zapachowe, często jednak reakcje alergiczne wywołują również mleko i miód znajdujące się w kosmetykach naturalnych, wazelina, parafina, sztuczne barwniki, amoniak, siarka, fenol oraz kwas salicylowy. Po wystąpieniu reakcji uczuleniowej wskazana jest szybka reakcja z wywołującego ją kosmetyki.