Specyfika pudru mineralnego

Kategoria: Kosmetyki mineralne
7

Gdy zastanawiamy się nad pochodzeniem pudrów mineralnych, nie możemy nie wspomnieć o tym, że po raz pierwszy mieliśmy z nimi do czynienia na rynku amerykańskim. Nie minęło jednak wiele czasu, a produkty te zdobyły swoich wiernych zwolenników, potem zaś opanowały cały świat robiąc to bez większego problemu.

Dziś mówi się o nich jako o kosmetykach szczególnie bezpiecznych dla cery i nie można nie zgodzić się z tym, że zwolennicy takiego podejścia do nich mają rację. Gdy porównujemy pudry mineralne z ich tradycyjnymi odpowiednikami, musimy zwrócić uwagę na to, że te pierwsze są znacznie bardziej łagodne dla skóry, a jednocześnie zapewniają efekt znacznie bardziej naturalnego makijażu.

Oczywiście, wszystkie kosmetyki, z którymi mamy obecnie do czynienia, są w pewnym stopniu kosmetykami mineralnymi. Nie może być zresztą inaczej, jeśli weźmie się pod uwagę to, że w ich składzie znajdują się składniki mineralne takie, jak choćby tlenek cynku oraz dwutlenek żelaza. Jeśli więc zadajemy sobie pytanie o zasadniczą różnicę, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że kosmetyki klasyczne mają w swoim składzie również rozwiązania, których brakuje w mineralnych takie, jak choćby konserwanty i parabeny.

puder mineralny z pędzlemInnym znakiem rozpoznawczym kosmetyków mineralnych, który potrafi budzić zaskoczenie jest bezterminowy okres przydatności. Oczywiście, polskie prawo obliguje wszystkich producentów kosmetyków do określenia, jak długo dany produkt może być użytkowany. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę przepisy amerykańskie, szybko zorientujemy się, że brak w nich podobnych ograniczeń, a tym samym pudry mineralne są ważne bezterminowe. Tylko pozornie jest to informacja szokująca, nie można bowiem zapominać o tym, że składniki kosmetyków mineralnych uniemożliwiają rozwój bakteriom. Oczywiście, zasada ta ma uzasadnienie jedynie w odniesieniu do tych produktów, które zawierają w swoim składzie wyłącznie składniki nieorganiczne. Gdy mamy do czynienia z ich mieszankami ze składnikami organicznymi, nie ma już mowy o bezterminowości.

Kosmetyki mineralne zwracają też na siebie uwagę dlatego, że nie ograniczają naszej skórze dostępu do niezbędnego jej tlenu. Już choćby dlatego można je stosować nawet, jeśli posiadamy tak zwaną cerą problematyczną. Kosmetyki mineralne można też stopniować, jeśli więc stosujemy puder, możemy nałożyć nie jedną, ale kilka jego warstw.