Zbyt duża eksfoliacja - Kiedy mniej znaczy więcej

Kategoria: Makijaż mineralny
7

Rok 2020 był rokiem boomu dla kategorii produktów do pielęgnacji skóry. Z wielu z nas teraz pracuje w domu, mieliśmy luksus dodatkowego czasu na ręce do zabiegów w domu. Ale jak wiele jest zbyt wiele i jakie są oznaki, że być może przesadziłeś z nadgorliwością złuszczania?

KORZYŚCI Z EKSFOLIACJI

Złuszczanie jest dodatkowym krokiem w Twoim systemie pielęgnacji skóry, który ma na celu wzmocnienie Twoich wyników. Przyspiesza i usuwa nagromadzenie martwych komórek skóry oraz wspomaga naturalny proces łuszczenia się (złuszczania), który ma tendencję do spowolnienia wraz z wiekiem. Złuszczanie dotyczy takich zagadnień jak sucha, łuszcząca się skóra, a jego rezultaty ujawniają odnowioną i promienną cerę siedzącą tuż pod powierzchnią.

Złuszczanie martwych komórek skóry pozwala również na poprawę systemu dostarczania i penetracji składników aktywnych zawartych w serum oraz składników nawilżających zawartych w preparatach nawilżających.

Prawidłowy peeling powinien pozostawić świeżą, zdrową i czystą powierzchnię naskórka, która stanowi fundament dobrej skóry i wyraźną cerę.

Nadmierne złuszczanie jest częstym błędem. Ogólna zasada dotycząca eksfoliacji skóry to maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Obejmuje ona zarówno kwasy, jak i fizyczne eksfolianty. Pożądanym efektem jest zwiększenie rotacji komórek minus wszelkie szkodliwe efekty. Podrażnienie pojawia się, gdy usuniesz więcej komórek skóry niż twój organizm był w stanie zastąpić i zregenerować.

OZNAKI NADMIERNEJ EKSFOLIACJI

 • Podrażnienie, pieczenie lub obieranie
 • Czerwoność i zapalenie
 • Wyboje - małe krosty i krosty
 • Uszkodzenie skóry - zwiększona wrażliwość na inne produkty w codziennej rutynie

Jak na ironię, efektem nadmiernego złuszczania jest to, że Twoja cera może stać się sucha i łuszcząca się, a nawet pojawić się nierównomierny, nierównomierny koloryt skóry.

Wyraźny znak, na który należy zwracać uwagę, jeśli proces złuszczania szybko doprowadzi do zmiany struktury Twojej skóry. Konsystencja "woskowa" może być widoczna, jeśli usuniesz naturalnie występujące lipidy i przedwcześnie odkryjesz nowe komórki skóry. Może to być jeszcze trudniejsze do rozpoznania, ponieważ skóra może mieć zdrowy blask i promienny połysk, ale w rzeczywistości cierpi na przesadną stymulację i jest podatna na przesuszenie i nadmierną ekspozycję. Długotrwałe efekty mogą prowadzić do uszkodzenia skóry, czego najlepiej unikać za wszelką cenę.

Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry (naskórek) zawiera barierę wilgoci, zwaną również płaszczem kwasowym. Twoja skóra jest naturalnie kwaśna, a jej pH wynosi około pięciu. Zdrowy kwaśny płaszcz działa jak bariera lub filtr, pozwalając pewnym rzeczom wejść w głąb skóry i zatrzymać inne. Kiedy Twój kwaśny płaszcz jest zagrożony, możesz otrzymać niewidoczne pęknięcia lub mikropęknięcia w skórze i płaszczu, które spowodują ucieczkę wilgoci i przenikanie substancji drażniących.

Zdrowa, jarząca się skóra powinna sprawiać wrażenie nawilżonej i pulchnej, w przeciwieństwie do woskowej, cienkiej lub suchej.

JAK LECZYĆ SKÓRĘ NADMIERNIE ZŁUSZCZONĄ

 • Cierpliwość jest najważniejsza! Przestań się złuszczać, dopóki skóra nie zagoi się i nie powróci do struktury linii bazowej. Pozostaw na miesiąc do sześciu tygodni (długość cyklu komórkowego skóry), aby skóra powróciła do swojej linii bazowej.
 • Zimny okład może być natychmiast zastosowany na nadmiernie złuszczoną skórę.
 • Można stosować regularne sesje LED, takie jak maska lub urządzenie ręczne o różnym spektrum światła.
 • Unikaj stosowania ostrych, pieniących się środków czyszczących, które nie są zrównoważone pH to jeszcze bardziej zaostrzyć i wysuszyć skórę.
 • Unikaj produktów z retinolu oraz fizycznych lub chemicznych środków złuszczających (AHA).
 • Przejdź na łagodny środek czyszczący i delikatny preparat nawilżający.
 • Zaczerwienioną skórę potraktuj za pomocą bogatego kremu zmiękczającego, takiego jak nasz krem nawilżający z nagietka lekarskiego lub przeciwutleniający olejek do twarzy.
 • Stosuj maseczkę nawilżającą, taką jak nasza Maseczka głęboko oczyszczająca przeciwutleniacz 1-2 razy w tygodniu.
 • Unikaj ekspozycji na słońce i używaj filtrów przeci wsłonecznych, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.
 • Uprość swoją rutynę pielęgnacji skóry i unikaj zbyt dużej ilości substancji czynnych - witamin, peptydów i składników stymulujących.

Aby wspomóc proces nawilżania i przywracania równowagi teksturze skóry, nasz eliksir Vital C i hialuroniczne serum morskie powinny być Twoimi serum go-to.

Po zagojeniu się skóry, możesz powoli ponownie wprowadzić złuszczanie raz w tygodniu, a następnie po kilku tygodniach, jeśli nie ma żadnych problemów, możesz zwiększyć ilość peelingów do dwóch w tygodniu.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek zaczerwienienie, mrowienie lub złuszczanie, zmniejsz je raz w tygodniu lub daj swojej skórze przerwę na kilka tygodni.

FIZYCZNY KONTRA CHEMICZNY EXFOLIANTS

FIZYCZNI EKSFOLICJANCI

Zawiera delikatne materiały ścierne, takie jak mielony ryż lub kuliste cząstki. Nigdy nie należy używać niesferycznych cząsteczek, ziaren i "peelingów" na twarzy. Powodują one małe mikropęknięcia i uszkadzają delikatną skórę na twarzy.

CHEMICZNE EKSFOLIANTY

Używaj składników, które reagują z zewnętrzną warstwą skóry i działają na zasadzie rozpuszczania kleju międzykomórkowego, który wiąże martwe komórki skóry.

Należą do nich kwasy takie jak alfa-hydroksykwasy (AHA's) - mlekowy, glikolowy, migdałowy, enzymy owocowe oraz beta-hydroksykwasy (BHA's) - salicylowy.

Generalnie, jeśli masz wrażliwą i suchą skórę, najlepiej jest stosować AHA's. Jeśli Twoja skóra jest bardziej podatna na trądzik, może lepiej reagować na BHA's. Połączenie AHA i BHA może prowadzić do problemów złuszczających.

FAKTY ZŁUSZCZAJĄCE

 1. Twoja skóra naturalnie się złuszcza
 2. Proces znany jako łuszczenie to około 28-dniowy cykl, w którym nowe komórki skóry, rozwijają się, dojrzewają, przesuwają się w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i naturalnie się złuszczają.
 3. Wraz z wiekiem proces łuszczenia spowalnia.
 4. Przerwy w naturalnym procesie złuszczania skóry obejmują zanieczyszczenia, niezrównoważoną produkcję oleju oraz uszkodzenia skóry.
 5. Wymieszanie i dopasowanie zbyt wielu różnych rodzajów produktów złuszczających może spowodować długotrwałe uszkodzenia skóry.