Czy warto korzystać z kosmetyków naturalnych?

Kategoria: Kosmetyki mineralne
7

kosmetyki mineralne krakówNie trzeba nawet szczególnie mocno interesować się całą, szeroko rozumianą branżą kosmetyczną aby bardzo dobrze zdawać sobie sprawę z tego, że w chwili obecnej ogromną wręcz popularnością cieszą się najróżniejsze kosmetyki mineralne. Z jednej strony trudno byłoby się temu dziwić, bowiem w końcu żyjemy w czasach, kiedy panuje spora moda na dosłownie wszystko, co tylko jest ekologiczne i naturalne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że rzeczywistość niekoniecznie musi się tutaj do końca pokrywać z tym, co przedstawiają nam reklamy, bowiem w praktyce może dochodzić do tego, że kosmetyki te wcale nie są tak skuteczne jak się wydaje, zaś sama ich „naturalność” nie do końca polega na tym, o czym mówią nam producenci.

Ciekawym przykładem są tutaj przede wszystkim kosmetyki mineralne, które w ostatnich latach zdobyły szczególną popularność. Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że takie składniki naturalne znajdują się właściwie we wszystkich kosmetykach dostępnych obecnie w sklepach, nie tylko w tych określanych mianem właśnie „mineralnych”. Sekret polega na tym, że kosmetyki mineralne posiadają w sobie produkty które w żaden sposób nie są przetwarzane chemicznie, co jednak nie oznacza, że po wydobyciu ich z ziemi nie przechodzą one specjalnego oczyszczenia i nie są przygotowywane do użycia w gotowych już kosmetykach. Całkowitą prawdą jest jednak to, że kosmetyki mineralne są bardzo bezpieczne dla ludzkiej skóry, bowiem nie posiadają w sobie żadnych barwników, substancji zapachowych czy oleju mineralnego; mogą z nich korzystać nawet osoby o bardzo wrażliwej skórze i cerze, o czym zresztą powie nam praktycznie każdy dobry dermatolog. Nie da się również zaprzeczyć temu, że kosmetyki mineralne rzeczywiście mają świetny wpływ na całą naszą skórę, choć niekoniecznie musi on wyglądać właśnie tak, jak sądzi wielu ludzi. Minerały takie jak tytan czy cynk chronią nas przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, a ponadto mogą skutecznie przeciwdziałać najróżniejszym stanom zapalnym. Takie kosmetyki często są zresztą polecane w przypadku różnego rodzaju podrażnień skóry, bowiem bardzo skutecznie łagodzą one ich negatywne skutki. Bardzo wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że w całej branży kosmetycznej istnieje znaczne grono zarówno zwolenników, jak i przeciwników takich kosmetyków. O ile często okazuje się zatem, że sami zwolennicy oraz producenci takich rzeczy dość mocno przesadzają w opisywaniu wszystkich ich zalet, to nie da się zaprzeczyć temu, że argumenty ich przeciwników również nie zawsze są do końca zgodne z prawdą, co niestety prowadzi do powstawania na ich temat licznych, niezbyt prawdziwych mitów.

Doskonałym tego przykładem jest chociażby opinia mówiąca, że cząsteczki zawarte w takich kosmetykach mogą przenikać głęboko w strukturę skóry, poważnie ją uszkadzając. Coś takiego nie zostało jednak w żaden naukowy sposób potwierdzone naukowo, choć większość wypowiadających się na ten temat specjalistów twierdzi, że takie cząsteczki zwyczajnie nie są w stanie wywołać jakichkolwiek reakcji w skórze. Z drugiej jednak strony nie możemy podchodzić do tego z nastawieniem mówiącym, że wszystkie naturalne składniki są automatycznie dla nas bezpieczne – w końcu niektóre osoby mogą być zwyczajnie uczulone na konkretne rzeczy tego typu. Jeśli zatem zamierzamy korzystać z kosmetyków mineralnych to koniecznie powinniśmy wiedzieć o tym, że pod wieloma względami nie są one wcale tak idealne jak przedstawiają je reklamy. Z drugiej jednak strony same stawiane im zarzuty również często są bardzo przesadzone. Mówiąc obiektywnie, kosmetyki mineralne posiadają mnóstwo ciekawych zalet i w wielu przypadkach rzeczywiście mogą się one dobrze sprawdzać. Warto jednak podchodzić do nich z odpowiednią ostrożnością i przede wszystkim dokładnie zapoznawać się ze składem każdego produktu tego typu jakim jesteśmy zainteresowani, bowiem bardzo często okazuje się, że producenci nie używają dokładnie tych składników o jakich mówią w reklamach, lub zatajają obecność innych, które mogą poważnie zaszkodzić naszej skórze – zawsze lepiej jest mieć stuprocentową pewność co do tego, że korzystamy z czegoś rzeczywiście dla nas odpowiedniego.

Podsumowując czy warto korzystać z kosmetyków naturalnych? Moim zdaniem tak samo warto korzystać jak korzystamy z żywności zawierającej naturalne składniki.