Kosmetyki mineralne – argumenty za i przeciw

Kategoria: Kosmetyki mineralne
8

dlaczego stosować kosmetyki mineralne O kosmetykach mineralnych mówi się obecnie bardzo dużo. Jeśli jednak sami jesteśmy już zdecydowanie na korzystanie z nich, to musimy wiedzieć na ich temat kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim wbrew temu, co mówią o nich reklamy właściwie nigdy nie będą one w stanie całkowicie zastąpić nam wszystkich innych kosmetyków – niekiedy potrzebny będzie nam chociażby dobry krem nawilżający, w innych zaś przypadkach środki przeciwko zmarszczkom czy trądzikowi. Z drugiej strony warto pamiętać o dobroczynnych właściwościach, jakie takie kosmetyki bardzo często wykazują. Na przykład, zawarte w nich minerały: tlenek cynku i dwutlenek tytanu skutecznie zatrzymują promienie słoneczne, chroniąc naszą skórę przed zbyt intensywnym słońcem. Oprócz tego sam tlenek tytanu działa przeciwzapalnie, i często jest stosowany w najróżniejszych środkach przeciwko takim dolegliwościom.

Nie brakuje oczywiście głosów twierdzących, że korzystanie z tego typu kosmetyków w dłuższej perspektywie może być nawet szkodliwe. Zdaniem niektórych przeciwników tych rzeczy idealnym przykładem jest tutaj tlenochlorek bizmutu, często wykorzystywany w tych środkach. Całkiem niedawno w mediach w niektórych krajach na świecie rozpoczęła się dość głośna okazja mająca na celu przekonanie opinii publicznej o tym, że minerał ten wywołuje stany zapalne w ludzkiej skórze i przyczynia się do rozwoju trądziku.

Co prawda racji tych nigdy nie potwierdzono naukowo, ale akcja odniosła "sukces" – ze sprzedaży wycofano kilka produktów, które zawierają ten składnik. Ciężko jest zatem jednoznacznie określić, czy kosmetyki mineralne faktycznie mogą być szkodliwe dla ludzkiej skóry. Oczywiście, nie można również ślepo kierować się reklamami które twierdzą, że jest to cudowne rozwiązanie i skuteczny lek na dosłownie całe zło. Niemniej jednak w sklepach spotkamy się obecnie z bardzo szerokim ich wyborem; w formie mineralnej dostępne są praktycznie wszystkie produkty tego typu, o jakich tylko możemy pomyśleć. Oczywiście, reklamy producentów zachwalających te produkty jako cudowne środki na całe zło jakie tylko możemy znaleźć w naszym wyglądzie zewnętrznym; z drugiej strony przy właściwym dobrze kosmetyków będziemy w stanie uzyskać za ich pomocą naprawdę dobre efekty.