Sporządzanie kosmetyków mineralnych – jaką metodę wybrać?

Kategoria: Kosmetyki mineralne
5

sposób na domowe kosmetykiZdecydowanie najbardziej podstawową metodą sporządzania kosmetyków mineralnych jest wykorzystanie w tym celu torebki strunowej. Na samym początku ściśle odmierzamy ilości poszczególnych półproduktów, przesypujemy je do takiej torebki i dokładnie rozcieramy w palcach – może to potrwać kilkanaście minut, przez co musimy być cierpliwi; od czasu do czasu należy również przesypywać rozcierane składniki. Metoda ta jest dość skuteczna, ale nie sprawdza się zbyt dobrze chociażby w przypadku, gdy chcemy przygotować kosmetyk którego składnikiem są między innymi pigmenty matowe; takich rzeczy nie da się raczej rozetrzeć dokładnie w ten sposób, przez co kosmetyki pozostawiają potem mało estetyczne smugi na skórze. Najlepiej będzie zdecydować się na nią w przypadku, gdy chcemy przygotować niewielkie ilości kosmetyków takich jak bronzery, róże czy niektóre pudry oraz podkłady.

Dość prostą i równocześnie dużo skuteczniejszą metodą jest mieszanie składników w moździerzu. Musimy pamiętać tutaj przede wszystkim o odpowiedniej kolejności dodawania do siebie poszczególnych półproduktów – na samym początku powinny to być te, które mają skłonność do zbrylania, takie jak przede wszystkim węglan wapnia czy pigmenty matowe. Po dodaniu pozostałych półproduktów nie warto od razu dodawać całego wypełniacza głównego; jego część dobrze będzie dodać na samym końcu, już w torebce strunowej. Niektóre składniki mogą mieć tendencję do silnego przywierania do ścianek moździerza, przez co od czasu do czasu potrzebne będzie ich oskrobywanie. W moździerzu nie należy ponadto mieszać mik kolorowych, bowiem nie uzyskamy wówczas efektu błyszczących kosmetyków – składniki takie mają wówczas tendencję do nadmiernego matowienia.

w czym mieszać kosmetykiNajbardziej zaawansowaną metodą przygotowywania kosmetyków mineralnych jest skorzystanie w tym celu z młynka. Również i w tym przypadku niezwykle istotną kwestią powinno być dodawanie poszczególnych składników w odpowiedniej kolejności – na samym początku dodawajmy te półprodukty, które mają tendencję do zbrylania. Pigmenty matowe dobrze jest wcześniej rozetrzeć nieco w moździerzu. Młynek powinniśmy włączać na krótkie, jednosekundowe serie – dzięki wielokrotnemu powtarzaniu tej czynności unikniemy między innymi spalenia niektórych składników. Metoda ta jest bardzo skuteczna, pozwala na uzyskanie jednorodnych kosmetyków z doskonale rozprowadzonymi pigmentami. Można z niej korzystać również do przygotowywania kosmetyków mineralnych w większej ilości.